معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی:

اجرایی شدن طرح نهال‌کاری، مراقبت و آبیاری در ۱۱۰ هکتار از زمین‌های جنوب کویر میقان

مرکزی-کلمه نیوز _معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: طرح نهال‌کاری، مراقبت و آبیاری در ۱۱۰ هکتار از زمین‌های جنوب کویر میقان اراک با همکاری شرکت املاح معدنی ایران اجرا شد.

سینا دودانی افزود: کاشت نهال در اراضی جنوبی کویر میقان اراک، بر اساس مطالعات و به روز رسانی مناطق تحت تاثیر کانون بحرانی فرسایش بادی کشور که در سال ۹۸ توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تهیه و ابلاغ شد، انجام شده‌ است.

وی با اشاره به اینکه اعتبار هزینه شده در این طرح ۵ میلیارد ریال است، اظهار کرد: با توجه به همجواری این طرح با قطب صنعتی و فرودگاه اراک، اجرای این طرح نقش مهمی در کنترل شن های روان و جلوگیری از تولید گرد و غبار در منطقه دارد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی ادامه داد: اجرای طرح نهال‌کاری در زمین‌های جنوبی کویر میقان اراک از جمله طرح‌های با اهمیت در تثبیت خاک، توسعه پوشش گیاهی و کاهش گرد و غبار است که در راستای مصوبه کارگروه احیای تالاب میقان این شهرستان اجرا شده‌ است.

وی یادآور شد: تاغ و قره داغ از جمله گونه‌های کشت شده در این زمین‌ها است و کشت این نهال ها با هدف کنترل فرسایش بادی و تثبیت شن‌های روان در کویر میقان اراک انجام شده‌ است.