مدیرعامل شرکت معدنی املاح ایران:

شرکت معدنی املاح ایران مسئولیت های اجتماعی خود را ایفا می کند

مرکزی-کلمه نیوز-مدیرعامل شرکت معدنی املاح ایران گفت: شرکت معدنی املاح ایران مسئولیت های اجتماعی خود را ایفا می کند.

بوربور در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: ساخت پایگاه اورژانس ۱۱۵ در سال گذشته و انعقاد تفاهم نامه ای با صندوق ملی محیط زیست که مقرر شد پروژه های مهم شرکت را حمایت کنند و در همین راستا هم دو پروژه در دست اقدام است، از جمله مواردی است که شرکت در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی خود انجام داده است.

وی با بیان اینکه شرکت معدنی املاح بزرگترین تولید کننده سولفات سدیم کشور است، ابراز کرد: این تولید باعث ۳۷ میلیون دلار صرفه جویی برای کشور شده است و با توجه به اینکه نیاز توسعه کشور ضروری است باید راهکارهای مختلفی برای توسعه کشور داشته باشیم که بتواند توسعه پایدار را ایجاد کند تا سرمایه را برای نسل آینده حفظ کنیم و این هدف شرکت است.

بوربور گفت: در این مجموعه برداشتی از معدن میقان است و شرکت براین است تا عوارضی که در این خصوص ایجاد می شود مسئولیت زیست محیطی و اجتماعی خود را انجام دهد و تاکنون با توجه به بضاعت شرکت این کار را در فعالیت های زیست محیطی انجام داده است.

وی تاکید کرد: راهکارهایی را باید برای توسعه و فعال تر کردن این شرکت پیدا کنیم و مسئولیت هایمان را هم انجام دهیم.

بوربور گفت: صادرات بین یک تا دو درصد تولیدات شرکت است که در بازار منطقه ای توزیع می شود مثل پاکستان و آذربایجان و بیشترین محصولات‌ در داخل کشور مصرف می شود.

رضوانی فرد مدیر کارخانه نیز گفت: شرکت معدنی املاح ایران واحد اراک در سال ۷۹ به بهره برداری رسید و ۱۸۵ هزار تن سولفات سدیم تولید شرکت است و در سال ۹۳ و ۹۲ دغدغه هایی برای مردم و مسئولان قرار گرفت که در کارگروه احیای تالاب مورد بررسی قرار گرفت و مصوبات آن تکالیفی را برعهده شرکت گذاشت که اکثرا اجرایی شده است.

وی افزود: بحث برگرداندن باطله های کارخانه بود که در سال ۹۸ دو دستگاه پمپ مستقر و ۶ کیلومتر خط لوله کشیده شد و پسماند تر به چاله ها منتقل می شود و برگرداندن پسماند خشک نیز از سال ۹۵ انجام شد.

دکتر قدیمی دانشیار دانشگاه صنعتی اراک نیز در این نشست گفت:تالاب و املاح سهمی در ایجاد ریزگردها ندارد و ریزگردهای اراک به اراضی بایر و شخم های رها شده در اطراف تالاب و زمین های شور برمی گردد.

وی با بیان اینکه حفظ پرندگان و جانوران بومی و خارجی از اولویت های شرکت معدنی املاح ایران است، اظهار کرد: کاربری های مختلفی که می تواند تالاب را آلوده‌ کند شناسایی کردیم اولین کاربری شرکت املاح و دومین پساب خروجی تصفیه خانه فاضلاب اراک و سومین کاربری صنایع اطراف بود که بررسی کردیم و در بحث آب و خاک نمونه برداری کردیم و آنالیزهای مختلفی را انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که شرکت معدنی املاح ایران سهمی در آلودگی آب و خاک ندارد و سرب موجود در آب ناشی از ته نشست ریزگردها است.

موسوی معاون اداره کل محیط زیست استان مرکزی نیز ببان کرد: بهره برداری ها باید مبتنی بر توسعه پایدار باشد مخالف استقرار هیچ صنعتی نیستیم مگر اینکه برخلاف مقررات زیست محیطی بنا شود.

وی افزود: تالاب میقان یکی از ۸ تالاب اولویت دار است و ۱۷ دستگاه وظایفی دارند نسبت به آن که باید انجام دهند.