رییس هیات مدیره موسسه گردشیاران استان مرکزی:

حفظ زیستگاه درناها از وظایف اصلی همه می باشد

مرکزی-کلمه نیوز-رییس هیات مدیره موسسه گردشیاران استان مرکزی گفت: حفظ زیستگاه درناها از وظایف اصلی همه ما می باشد.

هما داوری در آیین پاسداشت روز درنا در فرهنگسرای شهر اراک افزود: به مناسبت ۱۵ آبان روز پاسداشت درنا که اتفاقی بین المللی و ارزشمند است، این گردهمایی برگزار شده است.

وی ابراز کرد: درنای خاکستری با بیشترین جمعیت به تالاب میقان در فصل پاییز از سواحل شمالی اروپا و سیبری مهاجرت میکند و در حال حاضر نزدیک به ۱۰ هزار درنا در تالاب میقان حضور دارند.

داوری اظهار کرد: موسسه گردشیاران در راستای حفاظت از طبیعت و تاریخ محیط زیست، گردشگری را ابزاری موثر می داند و با سفر به روستاهای حاشیه تالاب بزودی برنامه های جدیدی را برای بازدید مسئولانه از تالاب میقان خواهد داشت.

رییس هیات مدیره موسسه گردشیاران ادامه داد: ۲۵ آبان روز ملی پرنده نگری است که از سمبل های توریسم محسوب می شود و با توجه به اینکه گردشگری به بهبود اقتصاد جامعه بومی کمک می کند می توان طی این ۱۰ روز کارهای فرهنگی برای حفاظت بهتر از تالاب میقات انجام داد.

دکتر میرنظامی رییس شورای اسلامی شهر اراک نیز گفت: یکی از موارد مهمی که شورا نسبت به پیگیری آن کوشا است تعلق خاطر به حفظ محیط زیست است.

وی افزود: از بزرگترین چالش هایی که بشر امروز با آن مواجه است چالش های آب و هوایی و زیست محیطی است که اراک نیز با آنها مواجه است.

میرنظامی اظهار کرد: تالاب میقان یک موهبت الهی است که وضعیت مناسبی ندارد و با مشکلاتی مواجه است و هر چقدر اکوسیستم آن منطقه برهم بخورد محیط زیست آن نیز دچار مشکل خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر اراک ادامه داد: مسئولیت اجتماعی همه ما چاره اندیشی برای رفع این مشکلات از جمله برگزاری چنین برنامه هایی است.

وی بیان کرد: اگر این زیستگاه دچار مشکلات زیست محیطی شود زیستگاه درنای خاکستری را هم به خطر می اندازد پس حفظ تالاب میقان و توجه به مباحث زیست محیطی آن بسیار حائز اهمیت است.