معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان مرکزی:

افزایش ۱۰ درصدی جمعیت حیات وحش در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست

مرکزی-کلمه نیوز-معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان مرکزی در جمع خبرنگاران گفت: جمعیت حیات وحش شاخص استان در مقایسه با سال گذشته افزایش 10درصدی داشت.

زهره موسوی در خصوص اقدامات سال گذشته اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در حوزه حفاظت و مدیریت حیات وحش با اشاره به اینکه یکی از اقدامات شاخص، احداث مرکز قرنطینه و بازپروری پرندگان شکاری در محل اداره کل حفاظت محیط زیست استان بود، افزود این پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۰۰۰ میلیون ریال اجرایی گردیده و پس از بازدید و بررسی کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، به عنوان واحد نمونه کشوری انتخاب گردید.

وی ادامه داد: برنامه نظارت بر حیات وحش با هدف پیگیری، کنترل و مهار بیماری های واگیردار در حیات وحش در سال گذشته با حساسیت ویژه ای اجرایی گردید و با همکاری اداره کل دامپزشکی استان، کلیه دام های اهلی سبک و سنگین حاشیه و داخل مناطق واکسینه شده و بازدید های مشترک کارشناسان محیط زیست استان و کارشناسان اداره کل دامپزشکی از زیستگاه های طبیعی استان با هدف پایش بیماری هایی از قبیل طاعون نشخوارکنندگان کوچک، تب برفکی، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و… به صورت مستمر و مرتب انجام شد. در این راستا مهار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان تنها بعد از کشف ۲ لاشه از پرندگان مهاجر، قابل توجه می باشد.

موسوی با بیان اینکه سرشماری گونه های حیات وحش در سال قبل شامل سرشماری پستانداران شاخص و سرشماری پرندگان آبزی و کنار آبزی طبق برنامه زمان بندی اجرایی گردیده، از افزایش جمعیت حیات وحش استان خبر داد به نحوی که جمعیت پستانداران شاخص استان با افزایش ۱۰% همراه بوده و سرشماری پرندگان آبزی و کنار آب زی نیز با افزایش ۹% تعداد گونه های مشاهده و ثبت شده همراه بود که این نشانگر وضعیت مطلوب زیستگاه های طبیعی استان می باشد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان مرکزی خاطر نشان کرد، صدور پروانه بهره برداری باغ وحش اراک پس از ۳۰ سال از دیگر اقدامات شاخص حوزه حیات وحش در سال گذشته بوده که این مهم پس از جلسات متعدد استانی و ملی و با همراهی مجموعه قضایی استان و پس از صدور پروانه بهداشتی توسط اداره کل دامپزشکی استان،. انجام شد. و با پایش و نظارت تیم کارشناسی استان، امید است در آینده ای نزدیک باغ وحش اراک به مجموعه شاخص کشوری تبدیل شود.

موسوی افزود : تیمار ورهاسازی گونه های حیات وحش آسیب دیده از دیگر فعالیت های یک سال اخیر بود به نحوی که بیش از ۱۵۰ گونه از حیات وحش پس از تغذیه اصولی و تیمار به زیستگاه طبیعی بازگشتند، از جمله گونه های مورد تیمار شده می توان به بحری و بالابان، دال سیاه، عقاب طلایی، عقاب صحرایی، عقاب شاهی، سارگپه، دلیجه و… اشاره کرد.

وی رسیدگی به شکایات مردمی بابت ایجاد خسارت به مزارع کشاورزی توسط گونه های آسیب رسان از جمله خوک وحشی، با دستور رسیدگی خارج از برنامه زمان بندی، در اولویت کاری استان بود که در نهایت بیش از ۶۰ مجوز میرشکاری و پروانه شکار ویژه صادر شد و کشاورزان مورد حمایت قرار گرفتند.

موسوی از اقدام اداره کل در زمینه برخورد با قاچاقچیان گونه های حیات وحش، برخورد با پرورش دهندگان و دارندگان گونه های غیر بومی و مهاجم از جمله تیلاپیا و حلزون غول پیکر آفریقایی و…، تهیه نقشه پراکنش پستانداران شاخص استان از جمله آهو قوچ و میش کل و بز پلنگ گربه وحشی گربه جنگلی سیاهگوش، نظارت بر مراکز نگهداری فعال در شهرستان های محلات و زرندیه،. ثبت زادآوری پرندگان در تالاب میقان، نظارت بر لانه پرندگان شکاری استان، بررسی وضعیت زیستگاه های گونه های وحشی از جمله خفاش گرگ کفتار بالابان و… در سطح استان خبر داد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان مرکزی خاطر نشان کرد موزه حیات وحش و تنوع زیستی اداره کل حفاظ محیط زیست استان که در سال ۱۳۷۸ تاسیس گردیده و حدود ۱۳۰۰ نمونه تاکسیدرمی شده پستاندار،. پرنده، ماهی، دوزیست، خزنده و بی مهره در آن وجود دارد که با توجه افزایش تعداد نمونه و غنی سازی موزه در سال ۱۴۰۲ تعداد ۳۰۰ نمونه بی مهره توسط دکتر چهره به این مجموعه هدا و اضافه گردیده و سالانه پذیرای بالغ بر ۳۰۰۰ بازدید کننده از رده های مختلف سنی می باشد.