رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها:

توجه ویژه رهبر فرزانه به کتاب، موید اهمیت کتاب است

هرمزگان/ کلمه نیوز-رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: توجه ویژه رهبر فرزانه به کتاب، موید اهمیت کتاب است.

حجت الاسلام مصطفی رستمی در آئین گشایش هجدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان از اهمیت و ارزشمندی کتاب گفت و افزود: توجه ویژه رهبر فرزانه به کتاب، موید اهمیت کتاب است.

وی ادامه داد: نعمت انقلاب اسلامی را باید شکر گذار باشیم زیرا توجه به کتاب پیش از اسلام و بعد از اسلام کاملاً متفاوت است.

حجت الاسلام رستمی ادامه داد: شاهد توجه ویژه رهبر فرهنگ دوست به کتاب هستیم. همیشه یک کتاب در بستر رهبر عظیم‌الشأن هست که قبل از خواب حتماً کتاب می‌خواند.

حجت الاسلام مصطفی رستمی در پایان  به ذکر روایتی از پیامبر که صدایشان به عرش می رسد، گفت: قلم مجاهدان که مرزدار هستند، آن‌هایی که می نویسند و صدای چرخ نخ ریسی زنان پاکدامن برای همیشه می‌ماند.

شاخص‌ترین چیزی که فرهنگ را شکل می‌دهد کتاب است

رئیس شورای فرهنگ عمومی هرمزگان گفت: شاخص‌ترین چیزی که فرهنگ را شکل می‌دهد کتاب است.

حجت الاسلام محمد عبادی‌زاده نیز در این آئین ضمن سپاسگزاری از دست اندرکاران برپایی نمایشگاه کتاب گفت: روز بسیار مبارکی  برای صاحبان فرهنگ و هنر و ادبیات است زیرا بعد از وقفه‌ای که کرونا ایجاد کرد دوستداران کتاب بی‌صبرانه منتظر چنین روزی بودند.

وی اضافه  کرد: کتاب میزان فرهیختگی جامعه است. قطعا یکی از شاخص‌های فرهیختگی، میل به کتاب و کتابخوانی در جامعه است.

نماینده ولی فقیه در استان  ادامه داد: خوشحالم از اینکه از فروشندگان، ناشران و نویسندگان در ادوا گذشته که سوال کرده ام، آن‌ها با اطمینان گفته‌اند: استان هرمزگان یکی از بهترین استان ها برای نمایشگاه کتاب است زیرا کتاب را می‌خرند و می‌خوانند و این نشان دهنده سطح فرهیختگی جامعه ما است.

امام جمعه بندرعباس در بخش دیگری از سخنانش ابراز داشت: بخش نرم افزاری کتاب جایگاه ویژه‌ای در اشاعه فرهنگ و هدایتگری دارد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی همچنین گفت: خداوند در چندین مورد از قرآن کریم به عنوان کتاب نام برده است. قرآن همان کتاب واقعی است و آن‌ جا که می فرماید ذالک الکتاب، اشاره به دور دارد که به معنای تکریم و تعظیم آن است.

حجهالاسلام عبادی زاده در بخش سوم سخنانش رهبر معظم انقلاب را حامی اصلی کتاب دانست و گفت: کتاب به عنوان یک محصول دانش بشری  از صدر اسلام مورد توجه ویژه قرار گرفت.

روایت مکتوب از دفاع مقدس و وصایای شهدا گنجینه‌ای برای آیندگان است  استاندار هرمزگان نیزدر آیین گشایش رسمی هجدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان گفت: روایت مکتوب از دفاع مقدس و وصایای شهدا گنجینه‌ای برای آیندگان است.

مهدی دوستی با اشاره به اینکه فرهنگ و ادبیات فارسی و دینی ما ایرانیان یکی از غنی‌ترین فرهنگ های جهان است، افزود: این امر نشان‌ دهنده‌ حاکمیت عقل و دانش در امور زندگی ایرانیان در گذشته بوده است.

وی با اشاره به چهره‌های درخشان ادب و فرهنگ ایران افزود: مطالعه‌ کتاب به صورت فیزیکی از حلاوت و شیرینی خاصی برخوردار است و قابل قیاس با مطالعه‌ی نوشتار در فضای مجازی نیست.

مهدی دوستی با بیان اینکه بسیاری از استراتژیست‌های جهان مطالعه‌ تاریخ را به عنوان امری مهم قلمداد می‌کنند، گفت: کتاب خواندن امری است که به انسان‌ها عمق و وسعت فکر و تحلیل می‌بخشد و هیچ انسانی بی‌نیاز از مطالعه نیست.

۳۰ هزار ساعت برای برپایی نمایشگاه کتاب هرمزگان تلاش شده است

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان  نیزگفت: ۳۰ هزار نفر ساعت برای برپایی نمایشگاه کتاب هرمزگان تلاش شده است.

اسمعیل جهانگیری افزود: ۳۷۰ ناشر، ۳۳۰هزار جلد کتاب و ۲۶ هزار عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه کتاب ارائه می‌شود.

وی اضافه کرد: نمایشگاه امسال موضوع محور است و هر هرمزگانی خارج از بندرعباس نیز می‌تواند با ورود به‌ سایت « کتاب دات آی آر»  کتب مورد نیاز خود را تهیه کند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با بیان اینکه یکی از مطالبات فرهنگیان استان برگزاری نمایشگاه کتاب در سال جاری بود، گفت: در سفری که شهریورماه گذشته محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بندرعباس داشت، وعده داد نمایشگاه کتاب را در زمستان ۱۴۰۲ راه بیندازیم.

جهانگیری با بیان اینکه هرمزگان دومین استانی است که با شیوه‌ جدید و برپایه‌  موضوع محوری، پس از آذربایجان شرقی  در آن نمایشگاه کتاب برگزار می شود، افزود: پس از اتمام نمایشگاه کتاب هرمزگان در بندرعباس، نمایشگاه کتاب در جزیره کیش برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: نمایشگاه کتاب هرمزگان بخش‌های مختلف جنبی ویژه مانند؛ برگزاری چهلم شهدای حادثه‌ی تروریستی کرمان در دل خود برگزار خواهد کرد.

جهانگیری با بیان اینکه یکی دیگر از بخش جنبی نمایشگاه کتاب هرمزگان، اسناد انقلاب اسلامی در قالب تابلوهای عکس و استنادی است، گفت: بخش‌های دیگری جنبی نمایشگاه مانند شعر خوانی، کودک و … نیز برگزار خواهد شد.

معجزه کتاب با پیشرفت علم هنوز پابرجاست

محمد علی قویدل شاعر و بازیگر سرشناس استان هرمزگان گفت: معجزه کتاب با پیشرفت علم هنوز پابرجا مانده است.

وی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب هرمزگان گفت: کتاب، جلوه دانایی است و پیرامون کتابخوانی می‌توان مباحث زیادی را مطرح کرد که قابل بحث و گفتگو می باشد.

قویدل با بیان اینکه قدرت انسان در دانستن و افزودن بر معلوماتش است، افزود: اعجاز کتاب با تمام اختراعات جدید هنوز پا برجا است.

این پیشکسوت تئاتر هرمزگان اضافه کرد: کتاب سکوی پرتاب انسان‌ها به جهان معنا است و مجهولات جهان با خواندن کتاب روشن می شود.

وی با بیان اینکه کتاب با تمامی اختراعات جدید و میسر بود مطالعه در فضای تحت وب و جهان مجازی یک انرژی عاطفی دارد، اضافه کرد: بی تردید انسان با کتاب که موجودیت فیزیکی دارد و آن را لمس می‌کند همانند موجودی جاندار نگاه می‌کند که می‌تواند ارتباط فیزیکی با آن داشته باشد.

اجرای برنامه‌های شاد و متنوع برای کودکان در نمایشگاه کتاب هرمزگان

مسئول برگزاری بخش جنبی کودک هجدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان گفت: هر روز برای کودکان برنامه‌های شادی آفرین و متنوع خواهیم داشت.

هانیه هادی افزود: در بخش جنبی کودک هجدهمین دوره نمایشگاه کتاب هرمزگان هر روز برای کودکان هرمزگانی برنامه‌های شادی آفرین و متنوع خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: برنامه‌های بخش جنبی کودک هجدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان در دو نوبت صبح و عصر با برنامه های متنوع و شاد برگزار می شود.

این مولف هرمزگانی ادامه داد: در وعده عصر نیز در ۴ سانس نمایش عروسکی، قصه‌گویی بر اساس داستان‌های کهن ایرانی و بازی و نقاشی برای کودکان سه و نیم ساله به بالا داریم.

گفتنی است: هجدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب هرمزگان ۲۱ الی ۲۷ بهمن ماه در محل دایمی نمایشگاها واقع در سه راه جهانبار بندرعباس در حال برگزاریست.

پایان خبر/